Budka lęgowa specjalna - typ jerzyk I

Cena: 40,00 zł

KUP ON-LINE

DANE TECHNICZNE:

Wysokość:   16 cm
Szerokość:   36 cm
Długość:   18 cm
Wymiary otworu wlotowego:   60 x 35 mm
Grubość ściany przedniej wokół otworu wlotowego:   2 cm
Waga:   3,55 kg
Długość uchwytów mocujących:   36 cm
Grubość desek:   2 cm
Liczba warstw impregnatu:   2

Projekt wg Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Wewnątrz budki, na dnie zamontowana jest poprzeczna listewka uniemożliwiająca wytoczenie się jaj z gniazda (modyfikacja na podstawie własnych obserwacji).

Kolory:

   • naturalny (pokost lniany)
   • zielony
   • cedr
   • ciemny orzech

Na specjalne zamówienie możliwość zastosowania również innych barw.

GATUNKI ZASIEDLAJĄCE:

  

Zdjęcia:

Budka: SZUSTAK photography, Grzegorz Stangreciak Starostwo Powiatowe we Wrześni
Jerzyk: Maciej Szymański 

ZASADY ROZWIESZANIA:

Pierwotnie jerzyki gnieździły się w szczelinach skał oraz w dziuplach starych i wysokich drzew. Natomiast obecnie wykorzystują do tego celu zakamarki w elewacji wysokich budynków w miastach.

Są to ptaki towarzyskie, tworzące małe kolonie, dlatego budki lęgowe dla jerzyków należy montować w skupiskach (np. po 5 sztuk w jednej linii, skrzynka przy skrzynce) na ścianach bloków, wysokich kamienic, zaraz pod okapami. Minimalna wysokość wieszania to 5 metrów od ziemi (powyżej II piętra). Należy pamiętać, aby był zapewniony do budek swobodny dolot oraz żeby unikać ich południowej ekspozycji.

Jerzyki przylatują do Polski z końcem kwietnia do początku maja, czyli praktycznie w szczycie sezonu lęgowego takich ptaków jak wróbel, czy szpak, które chętnie zajmują budki przystosowane właśnie dla jerzyków.

Aby się przed tym ustrzec, należy zamykać otwory wlotowe w lutym i otwierać z początkiem maja, w momencie powrotu jerzyków. Drugim sposobem jest zdjęcie budki po lęgach i powieszenie jej z powrotem (idealnie w tym samym miejscu) po przylocie ptaków z zimowisk.

Cena: 40,00 zł

KUP ON-LINE

Polecamy: